Kalendarz wydarzeń
obrazek profesjonalej kamery transmisyjnej
Współpraca Oglądaj Główna Kalendarz Zaloguj
Maj 2022
PON. WT. ŚR. CZW. PT. SOB. NDZ.
250
260
270
280
290
300
10
20
30
40
50
60
70
80
90
100
110
120
130
140
150
160
170
180
190
200
210
220
230
240
250
260
270
280
290
300
310
10
20
30
40
50
Moje konto Sprzedaż biletów Wyloguj

Sport elektroniczny - czym jest e-sport?

2021-12-07
glowny obrazek artykulu

Na określenie e-sport nie ma  konkretnej definicji, ale można to wytłumaczyć jako rywalizację zawodników w gry komputerowe.

Właśnie tak, w gry komputerowe!

Turnieje odbywają się w formie zorganizowanej, wieloosobowej gry komputerowej. Profesjonalni zawodnicy prowadzą zaciętą rozgrywkę indywidualnie lub drużynowo. Gracze mają szansę rozwijać swoje pasje i mogą stać się najlepsi w danej grze. Mogą przy tym zarobić niemałe pieniądze!

Zawody są organizowane w postaci LAN Party. To impreza, na której uczestnicy korzystają z podłączonych do sieci lokalnej komputerów lub konsol. Może się to odbywać także za pośrednictwem Internetu.

Profesjonalni gracze odnoszą sukcesy dzięki zaangażowaniu w codzienne treningi w swojej ulubionej grze. Jest to sytuacja bardzo zbliżona do tradycyjnego sportu, gdzie również trzeba systematycznie trenować. Wymaga wręcz perfekcyjnej znajomości danej gry oraz ciągłego progresu. Zawodnicy e-sportu mają również swoich trenerów, psychologów oraz dokładnie wytyczone plany treningowe, zaczęła się klarować polityka antydopingowa. Podobnie jak u tradycyjnych sportowców.

Z początku zawody e-sportowe były traktowanie bardziej jako rozrywka dla amatorów w salonach gier, a nie jak prawdziwe źródło utrzymania dla profesjonalistów. E-sport jest kwalifikowany głównie na płaszczyźnie aktywności intelektualnej, porównywalnej z szachami. Zatem w kwestii prawnej jak najbardziej jest to sport. Elitarni gracze, jak i komentatorzy, specjalizujący się w konkretnych w grach zaczęli pojawiać się dopiero w późniejszym czasie. Najbardziej popularne gry na takich turniejach to League of Legends (LOL), Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO), Dota 2, Fortnite czy PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG).

E-sport cieszy się zainteresowaniem nie tylko wśród graczy, którzy zgłaszają chęć uczestnictwa w zawodach. Bardzo zainteresowani są również widzowie. Statystyki odnotowują wzrost liczby widzów nawet do 454 milionów. Ostatnie finały Mistrzostw Świata League of Legends oglądało jednocześnie średnio 4,2 miliona osób, podczas gdy w szczytowym momencie było ich 14 milionów. Nie można pominąć, że duży wkład na taki wynik była rosnąca dostępność do Internetu i platform streamingowych (głównie YouTube i Twitch).

Na czym właściwie polega e-sport?
Gry, w których rozgrywka polega na rywalizacji, łączą miliony graczy na całym świecie. Profesjonaliści rywalizują na specjalnie przygotowanych i dostosowanych arenach międzynarodowych w różnych turniejach. Dostarczają one nie mniej emocji niż tradycyjne sporty. Jedyna różnica jest taka, że atrakcja dzieje się na ekranie. Jednak większość fanów np. piłki nożnej również ogląda mecze w telewizji. Dziś największe turnieje potrafią przyćmić oglądalnością wiele popularnych "tradycyjnych" sportów.

E-sport w Polsce!

Lata dziewięćdziesiąte to okres wzrostu popularności pecetów, a także gier sieciowych. Początek e-sportu w Polsce datuje się mniej więcej na rok 1997. Zaczęło się w kafejkach internetowych. To właśnie kafejki internetowe organizowały w Polsce pierwsze turnieje w Quake’a. Pierwszy turniej, jaki został udokumentowany, został rozegrany na 7 stanowiskach komputerowych podczas drugiej edycji Gambleriady. Na YouTube dostępne są zapisy wideo z tego wydarzenia. Oglądając nagranie można dostrzec, że sam poziom turnieju był raczej niski. Powodowała to zmiana trybu gry z samej klawiatury na klawiaturę i myszkę. Podczas gdy na świecie rozwijał się szeroko dostępny Internet, w Polsce dopiero powstawały amatorskie drużyny. Ciężko jest więc porównywać pierwsze zawody e-sportu z obecnymi turniejami. Pomijając fakt, że w obecnych czasach dzisiejsze zawody wypełnione są trybuny stadionów i hal widowiskowo-sportowych. W historii gier ukazywały się kolejno w 1993 roku Doom, dwa lata później Warcraft II, w 1996 roku Quake, w 1998 roku Starcraft, a w 1999 roku Counter-Strike. Jak widać tytuły, które powstały w tym czasie, a właściwie ich kontynuacje, są popularne do dzisiaj. Duży wpływ na poszerzenie popularności e-sportu miał rozwój usług umożliwiający streamowanie gier na żywo, największe znaczenie miał serwis Twitch.tv. E-sport wciąż jednak jeszcze dojrzewa. Bycie pro-gamerem stało się profesją, a same turnieje w gry komputerowe stały się popularne i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić. Polacy mają również swoich zawodników, którzy osiągają spore sukcesy w różnych turniejach e-sportu. Najpopularniejszą Polską drużyną w CS:GO była “Złota Piątka” czyli polski skład Virtu.pro. W zespole byli: Filip “Neo” Kubski, Wiktor „TaZ” Wojtas, Janusz „Snax” Pogorzelski, Jarosław “pashaBiceps” Jarząbkowski i Paweł „byali” Bieliński. Niestety z powodu pogarszającej się współpracy polskiej drużyny, przestali wygrywać wszelkie turnieje. W 2017 roku drużyna się rozpadła, a jej członkowie poszli w różne kierunki kariery.
Pierwszym większym turniejem organizowanym w Polsce był World Cyber Games, którego eliminacje rozgrywały się w 50 kafejkach. Następnie zwycięzcy z kafejek spotkali się w Warszawie i walczyli o światowe finały w Seulu.
Stowarzyszenie Sportów Elektronicznych to organizacja pozarządowa założona 18 sierpnia 2016 w Katowicach. Organizacja wyznaczyła sobie pięć celów statutowych:

    • propagowanie i rozwój e-sportu
    • szkolenie e-sportowe
    • współzawodnictwo e-sportowe
    • wychowanie przez e-sport
    • profilaktyka e-sportowa

Bydgoszcz Game Show!

Pierwsze tak duże wydarzenie e-sportowe w historii Bydgoszczy. Jest to wydarzenie na dużą skalę. Jego współorganizatorami są Bydgoskie Centrum Targowo - Wystawiennicze oraz BluStreamTV. Drużyny będą ze sobą rywalizować w grze Counter Strike: Global Offensive.
Dla najlepszych graczy czekają nagrody z puli 10 000 zł.

Transmisję na żywo z rozgrywek przeprowadzi BluStreamTV

Profesjonalne stanowiska gry podczas finałów w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym zapewnią Wam nasi partnerzy White Shark oraz Game Expert.

Przygotowania do Bydgoszcz Game Show cały czas trwają.
Wciąż zapisują się kolejne drużyny!

Zważając na liczne prośby graczy, wydłużyliśmy termin rejestracji!
Do 10 grudnia można się rejestrować na www.eSport.BluStreamTV.pl

Eliminacje zaplanowane zostały na 10-12 grudnia, a liczba dni na kwalifikacje może ulec zmianie w zależności od liczby zgłoszonych drużyn. Starcie najlepszych graczy odbędzie się 19 grudnia 2021 r. Wszyscy finaliści zostaną nagrodzeni. Udział w turnieju może brać każdy profesjonalista jak i amator gry. Warunkiem jest ukończenie 13 lat. Gracze między 13, a 17 rokiem życia muszą dostarczyć pisemną zgodę rodzica lub opiekuna prawnego.

- Grasz w CS:GO? Kibicujesz?
- Nie możesz przeoczyć Bydgoszcz Game Show!

Nasz oficjalny kanał Twitch: https://www.twitch.tv/bydgoszcz_game_show

www.eSport.BluStreamTV.pl
eSport@BluStreamTV.pl