Odkryj wspaniałe możliwości naszej wielofunkcyjnej platformy! Dołącz do nas

obrazek profesjonalej kamery transmisyjnej
Oglądaj Vod Główna Filmy Zaloguj
Marzec 2024
PON. WT. ŚR. CZW. PT. SOB. NDZ.
250
260
270
280
10
20
30
40
50
60
70
80
90
100
110
120
130
140
150
160
170
180
190
200
210
220
230
240
250
260
270
280
290
300
310
10
20
30
40
50
60
70
Stwórz transmisje Dodaj film Dodaj kanał Dodaj wydarzenie
Mój koszyk Ustawienia Wyloguj
example

Ekonomia miast wodnych to główny temat IV edycji Międzynarodowego Kongresu „Miasto – Woda – Jakość Życia 2022”. Tegoroczne wydarzenie zaplanowane jest na 17-18 października w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej. Eksperci będą rozmawiać nie tylko o samej gospodarce wodnej, lecz także pochylą się nad tematyką wody jako ważnej składowej rozwoju miast, która jest traktowana nie tylko jako surowiec, ale też jako element krajobrazu, kultury i gospodarki. 

Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej, co oznacza, że w spotkaniu można wziąć udział zarówno stacjonarnie w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej, jak i online. Wszystkich uczestników obowiązuje darmowa rejestracja dostępna na stronie: kongres.watercity.com.pl/rejestracja-2022 

IDEA KONGRESU 

Polska jest jednym z krajów, który boryka się z trzema głównymi problemami: 

● zbyt małe zasoby wody, 

● zbyt duża ilość wody, co najczęściej jest wynikiem krótkotrwałych, ale intensywnych opadów deszczu, 

● rosnące zanieczyszczenie wód.

Kongres ma zwrócić uwagę opinii publicznej na fakt, że miasta, aby móc z powodzeniem funkcjonować i się rozwijać, powinny stawać się „zielono-błękitne”. Odnalezienie zbalansowanej pozycji dla zasobów wody w mieście wymaga odpowiedniej wyobraźni, zaprojektowania i implementacji.

Tematyka Kongresu koncentruje się przede wszystkim na relacjach zachodzących między środowiskiem wodnym a środowiskiem miejskim. Błękitno-zielona infrastruktura zapewnia odpowiednią jakość życia mieszkańców i zrównoważony rozwój tak skomplikowanego systemu, jakim jest miasto.

Celem Kongresu jest przede wszystkim wskazanie optymalnych ścieżek rozwoju miast z uwzględnieniem potrzeb w zakresie efektywnej polityki wodnej. Kongres będzie również okazją do wszechstronnej debaty o problemach ekologicznych wpływających na jakość życia, o planowaniu przestrzennym uwzględniającym środowisko wodne oraz o tym, jak zużycie wody wpływa na gospodarkę.

Dlaczego warto wziąć udział w Kongresie?

W Kongresie weźmie udział interdyscyplinarne gremium mówców o różnych horyzontach poznawczych, doświadczeniach, specjalizacji i obszarach działań, które dotyczą polityki wodnej i funkcjonowania, a także rozwoju miast. Jest to doskonały wstęp do ciekawej i wielowątkowej dyskusji o przyszłości polskich miast w kontekście gospodarowania zasobami wody.

Tematyka Kongresu w całości będzie dotyczyć trzech zagadnień oraz występujących między nimi relacji: Miasto – Woda – Jakość Życia. Obowiązkowym punktem jest wskazanie sposobów niwelowania lub – tam, gdzie się da – likwidowania negatywnych efektów wzajemnego oddziaływania wspomnianych środowisk. Debata toczyć się będzie m.in. na temat znaczenia miast w przeciwdziałaniu zmianom klimatu i adaptacji do jej skutków, zarządzania wodą w miastach w warunkach kryzysowych, wody w architekturze, A także zostanie poruszony temat edukacji i budowania odpowiedzialnego społeczeństwa na wielu poziomach – szkolnym, studenckim, samorządowym i NGO.

PROGRAM KONGRESU DOSTĘPNY NA STRONIE -> watercity.com.pl

Do grona ponad 90 mówców Kongresu zaproszono wybitnych przedstawicieli w swoich dziedzinach. Są to m.in.: 

dr hab. inż. Damian Absalon – Uniwersytet Śląski; Przewodniczący Państwowej Rady Gospodarki Wodnej 

dr Britta Ammermueller – Przewodnicząca Verband Kommunaler Unternehmen 

dr hab. Paweł Chudziński – Prezes Zarządu, Aquanet 

prof. Elizabeth English – University of Waterloo, Canada 

Agnieszka Kalinowska-Sołtys – prezeska SARP, APA Wojciechowski Architekci 

Anna Kornecka – Dyrektor, Instytut Program Czysta Polska 

prof. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens – Politechnika Gdańska 

William Solecki – City University of New York 

dr inż. arch. Joanna Rayss – prezeska, Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu 

Mateusz Krajewski – Prezes Zarządu, Ogólnopolski Operator Oświaty 

dr Aleksandra Kazimierczak – European Enviroment Agency 

prof. dr hab. inż. Arkadiusz Wójs – Rektor Politechniki Wrocławskiej

prof. dr hab. Jerzy Hausner – Przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit i Kongresu Miasto – Woda --- Jakość Życia  

RAPORTY 

Podczas tegorocznej edycji Kongresu odbędzie się premiera dwóch raportów: 

Water City Index 2022 (wydawcy: Fundacja GAP, Arcadis Polska) – ranking miast, w którym oceniono rozwój metropolii, dużych i średnich miast w Polsce pod względem efektywności gospodarowania zasobami wody: oees.pl/water-city-index-2021 

● Opracowanie wniosków z obrad „II Okrągłego Stołu: Miasto odpowiedzialne za wodę”, który przedstawia główne wyzwania w Polsce w zakresie: Skuteczna retencja wód, redukcja zanieczyszczeń wód, polityka wodna miast wodny-okragly-stol-2022 

Organizatorami Kongresu są: 

● Miasto Wrocław 

● MPWiK we Wrocławiu 

● Fundacja GAP w Krakowie 

● Convention Bureau Wrocław 

Kongres oraz powstałe raporty odbywają się w ramach cyklu Open Eyes Economy On Tour, wchodzącego w skład wydarzeń poprzedzających VII Międzynarodowy Kongres Ekonomii Wartości – Open Eyes Economy Summit, który odbędzie się w dniach 22-23 listopada 2022 w Centrum Kongresowym ICE Kraków oraz online na platformie Live OEES. Więcej na www.kongres.oees.pl. 

Strona wydarzenia: watercity.com.pl 

Bezpłatna rejestracja: kongres.watercity.com.pl/rejestracja-2022 

Wydarzenie na Facebooku: facebook.com/events 

Kontakt w sprawie Kongresu: 

Kwestie organizacyjno-programowe: michal.szafran@oees.pl 

Media: media@oees.pl