Odkryj wspaniałe możliwości naszej wielofunkcyjnej platformy! Dołącz do nas

obrazek profesjonalej kamery transmisyjnej
Oglądaj Vod Główna Filmy Zaloguj
Czerwiec 2024
PON. WT. ŚR. CZW. PT. SOB. NDZ.
270
280
290
300
310
10
20
30
40
50
60
70
80
90
100
110
120
130
140
150
160
170
180
190
200
210
220
230
240
250
260
270
280
290
300
10
20
30
40
50
60
70
Stwórz transmisje Dodaj film Dodaj kanał Dodaj wydarzenie
Mój koszyk Ustawienia Wyloguj
konewka

INFORMACJA PRASOWA - Bydgoska Konewka

Projekt społeczny organizacji BluSpace i mieszkańców Bydgoszczy współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz.

Nowatorska odsłona ekologicznej działalności miasta Bydgoszcz - “Bydgoska Konewka” ma na celu wzrost poczucia odpowiedzialności za wspólne dobro mieszkańców regionu.

Motto akcji brzmi: “Jestem odpowiedzialny. Dbam, podlewam, edukuję”.

Pomysł na akcję podsunęła nam wolontariuszka Fundacji BluSpace. Katarzyna mieszka w bloku zamieszkanym przez 98 rodzin. Od kilku lat obserwowała starszą panią z sąsiedniej klatki, która od wiosny do jesieni codziennie znosi z 5 piętra wiaderka wody i podlewa rośliny na terenie wspólnym. Zapytana odpowiada: “to i tak nic nie kosztuje, a trochę wysiłku mi się przyda, ale najważniejsze, żeby krzewy nie uschły, bo wtedy będzie smutno”.

Nasza koleżanka zauważyła, że może 1% mieszkańców przejmuje się kondycją i wyglądem najbliższego otoczenia. “W jaki sposób możemy działać proekologicznie, skoro na poziomie jednostkowym ludzie tego nie czują?”. Przecież środowisko to nie tylko nasz blok, trawnik, szkoła, czy praca, ale wszystko, co nas otacza!

Warto zauważyć, że w okresie wiosenno-letnio-jesiennym wiele drzew, krzewów i bylin na terenach ogólnodostępnych niestety usycha z powodu wysokich temperatur i braku wody.

Inicjatywa ekologiczna, jaką jest “Bydgoska Konewka” ma mobilizować społeczność lokalną do niewielkich aktywności, których efektem będzie utrzymanie w dobrej kondycji zieleni w całym mieście.

Inicjatywa ma zintegrować wszystkich mieszkańców oraz instytucje działające na terenie miasta. Ma polegać na otoczeniu opieką roślin z okolicy. Nie będzie to wymagało wielkich nakładów. Będzie wystarczyło w okresie wysokich temperatur regularnie podlewać rośliny, by przetrwały upały. W zamian dadzą nam cień i będą cieszyć oko zielenią.

Akcja “Bydgoska Konewka” skierowana jest do wszystkich mieszkańców Bydgoszczy, bez ograniczeń. Dzieci mogą uczyć się odpowiedzialności i mieć przy okazji dobrą zabawę. Osoby starsze zyskają cel, wymagający wyjścia z domu. Być może podejmą się opieki nad rośliną z kimś z sąsiedztwa, co umożliwi integrację na lokalnym poziomie.

W ramach “Bydgoskiej Konewki” utworzona została strona internetowa i fanpage na Facebooku, które będą miejscem dzielenia się z postępów akcji, zamieszczania zdjęć podlewanych roślin. Galeria będzie doskonałym aktywatorem do działania.

Jak zaangażować się w akcję?

1. Wybierz roślinę w swoim najbliższym otoczeniu.

2. Codziennie podlewaj adoptowaną roślinę kubkiem wody, nawadniając jej system korzeniowy

3. Ciesz się zielenią, którą ratujesz od skutków niekorzystnych warunków pogodowych!

“Stworzona dzięki mieszkańcom zielona mapa Bydgoszczy cieszyć będzie tak długo, jak długo żyć będą nasze rośliny. Świeże nasadzenia przyjmą się i przetrwają najtrudniejszą, upalną pogodę. A wszystko przełoży się na czystsze powietrze, cień w letnie dni, piękne zapachy w okresie kwitnienia i pyszne owoce, jeżeli tylko pomożemy drzewkom owocowym przetrwać. Przybędzie gniazdujących ptaków pomagających w walce z meszkami i komarami”. Korzyści widoczne będą na każdym poziomie miejskiego życia!

Miasto Bydgoszcz od kilku lat organizuje konkursy promocyjne. W ich ramach organizacje non-profit, organizacje pozarządowe, organizacje pożytku publicznego, osoby fizyczne i prawne, rady osiedla mogą ubiegać się o środki finansowe na realizację wydarzeń i innych działań promujących Bydgoszcz. W ramach konkursu „Bydgoszcz Zaprasza” nagradzane są zadania, które mają szczególne znaczenie dla promocji Bydgoszczy na zewnątrz. Jednocześnie ratusz prowadził drugi konkurs – „Bydgoszcz. Dzieje się”. W jego ramach można było otrzymać fundusze na organizacje mniejszych, lokalnych, osiedlowych projektów, które przyczyniają się do budowy i umocnienia lokalnej tożsamości bydgoszczan. O środki w ramach tegorocznej edycji ubiegało się 41 projektów. Ostatecznie komisja konkursowa wybrała siedem z nich, wśród nich znalazła się Bydgoska Konewka Bluspace.

BluSpace - inicjator akcji “Bydgoska Konewka” jest organizacją, która wspiera przedsiębiorczość w regionie kujawsko-pomorskim. Pomaga tworzyć start-up’y i własne biznesy. Zespół pracujących dla organizacji specjalistów dba o rozwój kompetencji w zakresie networkingu, wymiany doświadczeń, budowania grupy wsparcia lokalnego biznesu, korzystania z najnowszych technologii. Potrafi kompleksowo doradzić i obsłużyć firmy od stworzenia strategii promocji marki, przez logo czy strony www, doradztwo podatkowe, aż do pozyskania pierwszych klientów i utrzymywania z nimi trwałej relacji biznesowej. Troszczy się także o lokalne środowisko, nie tylko biorąc udział, ale także inicjując akcje społeczne, proekologiczne, CSR-owe.

25 kwietnia odbędzie na naszym kanale PPV , o godzinie 11.00 będzie transmitowana konferencja prasowa na temat projektu Bydgoska Konewka.

Zapraszamy do udziału w akcji!

konewkakonewka