
Szafarnia - miejsce spotkań młodych talentów: Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina
Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni jest jednym z najstarszych i najbardziej renomowanych konkursów muzycznych dla młodych talentów. To właśnie tutaj, w malowniczym zakątku Kujaw i Pomorza, co roku gromadzą się utalentowani pianiści z całego świata, by zaprezentować swoje umiejętności. Ponadto Szafarnia, jako miejsce pobytu i muzycznych inspiracji nastoletniego Fryderyka Chopina, stanowi dla uczestników klucz do zrozumienia jego muzyki.
Konkurs jest niepowtarzalną okazją do odkrywania młodych talentów. Dzięki temu, że odbywa się w Szafarni - miejscu inspiracji muzycznych młodego Chopina, daje możliwość poznania polskiej kultury wśród młodzieży w Polsce i poza jej granicami. To nie tylko miejsce rywalizacji, ale również szansa dla młodych artystów do zdobycia doświadczenia, rozwinięcia swoich umiejętności i spotkania z renomowanymi jurorami oraz innymi utalentowanymi muzykami. Jest to niezwykle wymagające wydarzenie, które nie tylko promuje sztukę pianistyczną, ale także stawia wyzwania i inspiruje młodych uczestników do doskonalenia swoich umiejętności.
Długoletnia tradycja Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Szafarni stanowi nieodłączną część historii polskiej muzyki. Od pierwszej edycji w roku 1992 konkurs zyskiwał ogromne uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Z biegiem lat stawał się coraz bardziej prestiżowy, przyciągając coraz większą liczbę utalentowanych młodych pianistów, którzy pragną podzielić się swoją pasją i talentem.
Tegoroczna edycja konkursu zaczyna się koncertem inauguracyjnym 24 maja. Przez trzy kolejne dni w salach koncertowych Szafarni rozbrzmiewać będą utwory znakomitych kompozytorów interpretowane z młodzieńczym entuzjazmem przez uczestników. Rywalizują oni w trzech kategoriach wiekowych: do 10, do 13 i do 16 roku życia. Na przesłuchania przybywają utalentowani młodzi pianiści z tak odległych krajów jak: Japonia, Chiny, Stany Zjednoczone, Korea Północna, Argentyna, Izrael, Australia. Nie brakuje też pianistów z Europy.
Organizatorem konkursu jest Ośrodek Chopinowski w Szafarni. Pani Dyrektor - Agnieszka Brzezińska udzieliła nam odpowiedzi na kilka pytań, by przybliżyć czytelnikom to wyjątkowe muzyczne wydarzenie.
30-lecie Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina to piękny Jubileusz. Czy z tej okazji możemy liczyć na szczególne punkty programu?
Agnieszka Brzezińska - Dyrektor Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni: Pierwszym punktem jubileuszu jest koncert inaugurujący Konkurs, ma on szczególny wydźwięk, bo rozpoczynamy go z towarzyszeniem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w Grodzie Kopernika. Podczas koncertu wystąpi Piotr Pawlak, pianista młodego pokolenia, który jest czterokrotnym laureatem szafarskich konfrontacji z roku 2009, 2010, 2012 i 2014. To wspaniały przykład, że Konkurs jest idealnym preludium do wielkich sal koncertowych i światowych konkursów. Innym punktem programu będzie odsłonięcie rzeźby autorstwa Jacka Skrzyńskiego, „Było pianistów wielu”. Staramy się w ten sposób pokazać jak Chopin i jego muzyka łączy różne sztuki…Sukcesem okazała się także grafika przygotowana przez Artura Majkę, która w artystyczny sposób przedstawia przesłanie konkursu. Widać na niej fortepian, z którego wydobywają się rozmaite barwy ilustrujące różnorodność muzyki, która odzwierciedla wszystkie kolory życia, a więc nastroje, emocje, wartości. Można powiedzieć, że Chopin wydobywa z człowieka to, co najpiękniejsze.
Jak przebiegają eliminacje do tego prestiżowego konkursu?
Do 15 marca br. trwały eliminacje, które polegały na tym, że aplikujący z całego świata przesyłali link do nagrania video, zamieszczonego w serwisie YouTube, a zawierającego jeden utwór z programu konkursowego w wykonaniu kandydata. Jako ciekawostkę podam, że na obrazie musiały być widoczne ręce i cała sylwetka kandydata, ujęte jedną kamerą bez cięć w trakcie utworu – wszystko po to, aby zapewnić jednolite wykonanie i równe warunki rywalizacji. Komisja konkursowa po przesłuchaniu prezentacji prawie stu kandydatów zakwalifikowała do Konkursu zgodnie z regulaminem 55. pianistów z 19. krajów.
Kim są uczestnicy?
Uczestnicy to dzieci i młodzież w wieku od 7 do 16 lat, uczniowie szkół muzycznych z całego świata, którzy pragną skonfrontować swoje umiejętności z rówieśnikami i zaprezentować się przed międzynarodowym jury, składającym się z pedagogów i pianistów uznanych w całym świecie. Z ciekawostek, najdalej do Szafarni w tym roku ma uczestnik reprezentujący Australię, a po raz pierwszy do konkursu zakwalifikowali się przedstawiciele Uzbekistanu i Armenii.
Co jest największą wartością konkursu?
Wydaje mi się, że największym atutem naszego konkursu jest umożliwienie młodym pianistom doświadczenia obecności w miejscu, w którym nastoletni Fryderyk Chopin spędził dwukrotnie niezapomniane wakacje, a więc mogą zaczerpnąć inspiracji tych samych, które budowały wrażliwość młodego Chopina. Do tego można dodać istotne na drodze rozwoju kariery spotkanie uznanych autorytetów światowej pianistyki, a wiadomo, że pod okiem mistrzów kształci się najlepiej...
Po raz kolejny Szafarnia stała się sercem pianistów z całego świata, czy są już plany na kolejną edycję?
Cieszy nas fakt, że każdego roku w maju Szafarnia, za sprawą naszego międzynarodowego Konkursu, staje się niejako stolicą muzyki Fryderyka Chopina i młodych pianistów. To czas na pianistyczne zmagania, przyjaźnie, porozumienie, nowe inspiracje, wymianę doświadczeń i estetycznych doznań.
Przygotowania do kolejnej edycji zaczynają w dniu koncertu laureatów, kiedy to ogłaszamy termin następnej edycji Konkursu. A czas biegnie szybko, bo świat czeka na informacje o Szafarni i naszym wydarzeniu. Bardzo szybko rozpoczynamy promocję zagraniczną, by dotrzeć z informacją na wszystkie kontynenty i zaprosić najlepszych jurorów oraz przekonać naszych mecenasów do wspierania muzycznych talentów. Bo największą nagrodą w konkursie, poza finansami, są koncerty, które stwarzają unikatową okazją do prezentacji umiejętności w wielu interesujących miejscach w Polsce i poza jej granicami.

