Odkryj wspaniałe możliwości naszej wielofunkcyjnej platformy! Dołącz do nas

obrazek profesjonalej kamery transmisyjnej
Oglądaj Vod Główna Filmy Zaloguj
Czerwiec 2024
PON. WT. ŚR. CZW. PT. SOB. NDZ.
270
280
290
300
310
10
20
30
40
50
60
70
80
90
100
110
120
130
140
150
160
170
180
190
200
210
220
230
240
250
260
270
280
290
300
10
20
30
40
50
60
70
Stwórz transmisje Dodaj film Dodaj kanał Dodaj wydarzenie
Mój koszyk Ustawienia Wyloguj
Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny

Szafarnia - miejsce spotkań młodych talentów: Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni jest jednym z najstarszych i najbardziej renomowanych konkursów muzycznych dla młodych talentów. To właśnie tutaj, w malowniczym zakątku Kujaw i Pomorza, co roku gromadzą się utalentowani pianiści z całego świata, by zaprezentować swoje umiejętności. Ponadto Szafarnia, jako miejsce pobytu i muzycznych inspiracji nastoletniego Fryderyka Chopina, stanowi dla uczestników klucz do zrozumienia jego muzyki.

Konkurs jest niepowtarzalną okazją do odkrywania młodych talentów. Dzięki temu, że odbywa się w Szafarni - miejscu inspiracji muzycznych młodego Chopina, daje możliwość poznania polskiej kultury wśród młodzieży w Polsce i poza jej granicami. To nie tylko miejsce rywalizacji, ale również szansa dla młodych artystów do zdobycia doświadczenia, rozwinięcia swoich umiejętności i spotkania z renomowanymi jurorami oraz innymi utalentowanymi muzykami. Jest to niezwykle wymagające wydarzenie, które nie tylko promuje sztukę pianistyczną, ale także stawia wyzwania i inspiruje młodych uczestników do doskonalenia swoich umiejętności.

Długoletnia tradycja Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Szafarni stanowi nieodłączną część historii polskiej muzyki. Od pierwszej edycji w roku 1992 konkurs zyskiwał ogromne uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Z biegiem lat stawał się coraz bardziej prestiżowy, przyciągając coraz większą liczbę utalentowanych młodych pianistów, którzy pragną podzielić się swoją pasją i talentem.

Tegoroczna edycja konkursu zaczyna się koncertem inauguracyjnym 24 maja. Przez trzy kolejne dni w salach koncertowych Szafarni rozbrzmiewać będą utwory znakomitych kompozytorów interpretowane z młodzieńczym entuzjazmem przez uczestników. Rywalizują oni w trzech kategoriach wiekowych: do 10, do 13 i do 16 roku życia. Na przesłuchania przybywają utalentowani młodzi pianiści z tak odległych krajów jak: Japonia, Chiny, Stany Zjednoczone, Korea Północna, Argentyna, Izrael, Australia. Nie brakuje też pianistów z Europy.

Organizatorem konkursu jest Ośrodek Chopinowski w Szafarni. Pani Dyrektor - Agnieszka Brzezińska udzieliła nam odpowiedzi na kilka pytań, by przybliżyć czytelnikom to wyjątkowe muzyczne wydarzenie.

30-lecie Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina to piękny Jubileusz. Czy z tej okazji możemy liczyć na szczególne punkty programu?

Agnieszka Brzezińska - Dyrektor Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni: Pierwszym punktem jubileuszu jest koncert inaugurujący Konkurs, ma on szczególny wydźwięk, bo rozpoczynamy go z towarzyszeniem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w Grodzie Kopernika. Podczas koncertu wystąpi Piotr Pawlak, pianista młodego pokolenia, który jest czterokrotnym laureatem szafarskich konfrontacji z roku 2009, 2010, 2012 i 2014. To wspaniały przykład, że Konkurs jest idealnym preludium do wielkich sal koncertowych i światowych konkursów. Innym punktem programu będzie odsłonięcie rzeźby autorstwa Jacka Skrzyńskiego, „Było pianistów wielu”. Staramy się w ten sposób pokazać jak Chopin i jego muzyka łączy różne sztuki…Sukcesem okazała się także grafika przygotowana przez Artura Majkę, która w artystyczny sposób przedstawia przesłanie konkursu. Widać na niej fortepian, z którego wydobywają się rozmaite barwy ilustrujące różnorodność muzyki, która odzwierciedla wszystkie kolory życia, a więc nastroje, emocje, wartości. Można powiedzieć, że Chopin wydobywa z człowieka to, co najpiękniejsze.

Jak przebiegają eliminacje do tego prestiżowego konkursu?

Do 15 marca br. trwały eliminacje, które polegały na tym, że aplikujący z całego świata przesyłali link do nagrania video, zamieszczonego w serwisie YouTube, a zawierającego jeden utwór z programu konkursowego w wykonaniu kandydata. Jako ciekawostkę podam, że na obrazie musiały być widoczne ręce i cała sylwetka kandydata, ujęte jedną kamerą bez cięć w trakcie utworu – wszystko po to, aby zapewnić jednolite wykonanie i równe warunki rywalizacji. Komisja konkursowa po przesłuchaniu prezentacji prawie stu kandydatów zakwalifikowała do Konkursu zgodnie z regulaminem 55. pianistów z 19. krajów.

Kim są uczestnicy?

Uczestnicy to dzieci i młodzież w wieku od 7 do 16 lat, uczniowie szkół muzycznych z całego świata, którzy pragną skonfrontować swoje umiejętności z rówieśnikami i zaprezentować się przed międzynarodowym jury, składającym się z pedagogów i pianistów uznanych w całym świecie. Z ciekawostek, najdalej do Szafarni w tym roku ma uczestnik reprezentujący Australię, a po raz pierwszy do konkursu zakwalifikowali się przedstawiciele Uzbekistanu i Armenii.

Co jest największą wartością konkursu?

Wydaje mi się, że największym atutem naszego konkursu jest umożliwienie młodym pianistom doświadczenia obecności w miejscu, w którym nastoletni Fryderyk Chopin spędził dwukrotnie niezapomniane wakacje, a więc mogą zaczerpnąć inspiracji tych samych, które budowały wrażliwość młodego Chopina. Do tego można dodać istotne na drodze rozwoju kariery spotkanie uznanych autorytetów światowej pianistyki, a wiadomo, że pod okiem mistrzów kształci się najlepiej...

Po raz kolejny Szafarnia stała się sercem pianistów z całego świata, czy są już plany na kolejną edycję?

Cieszy nas fakt, że każdego roku w maju Szafarnia, za sprawą naszego międzynarodowego Konkursu, staje się niejako stolicą muzyki Fryderyka Chopina i młodych pianistów. To czas na pianistyczne zmagania, przyjaźnie, porozumienie, nowe inspiracje, wymianę doświadczeń i estetycznych doznań.

Przygotowania do kolejnej edycji zaczynają w dniu koncertu laureatów, kiedy to ogłaszamy termin następnej edycji Konkursu. A czas biegnie szybko, bo świat czeka na informacje o Szafarni i naszym wydarzeniu. Bardzo szybko rozpoczynamy promocję zagraniczną, by dotrzeć z informacją na wszystkie kontynenty i zaprosić najlepszych jurorów oraz przekonać naszych mecenasów do wspierania muzycznych talentów. Bo największą nagrodą w konkursie, poza finansami, są koncerty, które stwarzają unikatową okazją do prezentacji umiejętności w wielu interesujących miejscach w Polsce i poza jej granicami.

Międzynarodowy Konkurs PianistycznyMiędzynarodowy Konkurs Pianistyczny