Odkryj wspaniałe możliwości naszej wielofunkcyjnej platformy! Dołącz do nas

obrazek profesjonalej kamery transmisyjnej
Oglądaj Vod Główna Filmy Zaloguj
Maj 2024
PON. WT. ŚR. CZW. PT. SOB. NDZ.
290
300
10
20
30
40
50
60
70
80
90
100
110
120
130
140
150
160
170
180
190
200
210
220
230
240
250
260
270
280
290
300
310
10
20
30
40
50
60
70
80
90
Stwórz transmisje Dodaj film Dodaj kanał Dodaj wydarzenie
Mój koszyk Ustawienia Wyloguj
zoomin1

Wernisaż ZOOM IN pod patronatem BlustreamTV

BluStremTV miał przyjemność zostać patronem medialnym wystawy Iwony Skowron-Dobrowolskiej "ZOOM IN" w Galerii "Apteka Sztuki" w Warszawie. Wernisaż odbył się 1 grudnia . Zachęcamy do zgłębienia koncepcji autorki prac.

Iwona Skowron Dobrowolska
Zoom In

Życie miasta jest zbiorem tajemnic, obecna wystawa odkrywa przed nami jedną z nich. Miasto Iwony Skowron Dobrowolskiej to wynik obserwacji otoczenia, podróży i fantazji. To raczej wizja miasta niż rzeczywistość, wizja opowiadana kolorem, światłem i intuicją. To wspomnienie z Nowego Jorku, po przeżyciu fizycznym, rozważone w zaciszu domowej pracowni. Prawdziwa sztuka właśnie w ten sposób dotyka rzeczywistości, że nie dokumentuje jej, lecz z niej czerpie we właściwy sposób. A sposób w jaki obraz miasta zostaje przed nami odkrywany przez Iwonę Skowron Dobrowolską, wychodzi z głębi duszy, z potrzeby manipulowania kolorem i formą.

zoomin2

Jest to sztuka pozbawiona nadmiaru teorii czy też ideologii a wypływająca z samej potrzeby tworzenia a tym samym jest bardziej cenna ponieważ bardziej prawdziwa. A jak zauważamy współczesny świat ma jakiś problem z pojęciem prawdy i piękna. Prawda wydaje się być podzielona na wiele możliwości, na kilka półprawd. Gdy tymczasem dobrze wiemy, że ona znajduje się tylko w jednym miejscu.

Znajdujemy te miejsca w obrazach Iwony Skowron Dobrowolskiej. Płótna nie budzą w nas żadnego zwątpienia i przemawiają wspaniałymi barwami, światłem, kompozycją. To pojęcie prawdy i piękna, które o sobie i w swojej pracy przedstawia nam artystka wypływa z jej życia i emocji a zwłaszcza z wielkiej chęci tworzenia. Obrazy pełne intensywnego koloru bez pretensji, bez przywiązania do stereotypów, a jednak całość nie podważa tak ważnych w sztuce korzeni i tradycji. Pokazuje nam, że wciąż tak wiele jest do powiedzenia w sztuce, w malarstwie, bez krzyku, bez kokieterii, bez histerii zapowiadającej koniec malarstwa.

zoomin2

O tym, czy jest się artystą, decyduje jego wola a Iwona ma ogromną wolę trwania przy obrazie, przy malarstwie. Od wielu lat zmaga się ze swoją twórczością krok po kroku zdobywając doświadczenie, odkrywając pewną wiedzę o sobie i swoim miejscu w sztuce współczesnej.

zoomin2

Iwona Skowron Dobrowolska otrzymała gruntowne wykształcenie na Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Lata jej studiów przypadły na kontakt z wielkimi postaciami polskiej sztuki. Wymienię kilka nazwisk: Halina Chrostowska, Teresa Pągowska, Jerzy Tchórzewski, Janusz Przybylski. I nawet jeżeli nie było się bezpośrednio studentem danego artysty i pedagoga, to obecność na wydziale tych twórców była i jest nadal bardzo zobowiązująca. Oni wskazywali nam na to, że sztuka jest bardzo poważną częścią życia, że jak napisał Jan Kucz „talent to nie jest własność prywatna, to wartość powierzona.” Gdy pozostawisz swój talent bez danej mu możliwości rozwoju, on obumiera. Jak wszystko co zostaje porzucone. Iwona nie porzuciła swojego talentu. Pamiętam jej pierwszy obraz olejny wykonany w plenerze i okoliczności w których powstawał. Droga, którą przebyła od tamtego momentu jest ogromna. Wtedy nic nie wskazywało na to, że malarstwo, dla tej graficzki z dyplomem z pracowni grafiki warsztatowej profesor Haliny Chrostowskiej, to malarstwo po pewnym czasie powróci do niej i pozostanie z nią na długo.

Prof. Zdzisława Ludwiniak

zoomin2zoomin3