Kalendarz wydarzeń
obrazek profesjonalej kamery transmisyjnej
Współpraca Oglądaj Główna Kalendarz Zaloguj
Maj 2022
PON. WT. ŚR. CZW. PT. SOB. NDZ.
250
260
270
280
290
300
10
20
30
40
50
60
70
80
90
100
110
120
130
140
150
160
170
180
190
200
210
220
230
240
250
260
270
280
290
300
310
10
20
30
40
50
Moje konto Sprzedaż biletów Wyloguj

DIALOG MIASTO-WIEŚ - o pierwszych debatach

2021-11-06
glowny obrazek artykulu

We wtorek, 16 listopada 2021 r. o godzinie 10:00 odbędą się debaty “Dialog Miasto-Wieś”. Projekt został zainicjowany i przygotowany przez Stowarzyszenie Parlament Wiejski, a całe przedsięwzięcie zostało sfinansowane przez Parlament Europejski.

Jest to kolejne wydarzenie projektu Stowarzyszenie Parlamentu Wiejskiego.

Realizatorem technicznym wydarzenia jest firma BluStreamTV.

Harmonogram imprezy znajduje się na: https://www.parlamentwiejski.org.pl/debata

Będziemy mogli posłuchać wypowiedzi posłów Parlamentu Europejskiego. Wśród nich będą: Jarosław Kalinowski, Krzysztof Jurgiel, Jan Olbrycht, Krzysztof Hetman. Wypowiedzą się także rolnicy, prawnicy, reprezentanci firm, aktywiści i eksperci reprezentujący interesy i oczekiwania zarówno mieszkańców wsi, jak i miast.

Odbędzie się sześć debat w następujących tematach:

  • Interes rolnika a interes konsumenta. Sprzeczności, zbieżności.
  • Zielony Ład w rolnictwie czyli prawdziwa rewolucja. Wspierać rolnictwo czy nie?
  • Kobieta w mieście i kobieta na wsi. Ta sama płeć, ale czy takie same wartości?
  • Przyszłość rolnictwa a ochrona klimatu. Jak dojść do neutralności klimatycznej w rolnictwie?
  • Partnerstwo miejsko-wiejskie. Slow cities. Smart villages
  • Energetyka odnawialna czy jądrowa?

Podczas pierwszej debaty spod znaku  DIALOG MIASTO-WIEŚ będzie nam towarzyszył poseł Parlamentu Europejskiego Jarosław Kalinowski. Jako paneliści wystąpią rolnik Tomasz Bieńkowski oraz aktywistka Koalicja Żywa Ziemia Justyna Zwolińska.

Interes rolnika a interes konsumenta.

W tym temacie zostanie poruszony problem jakim jest cena żywności. Każdy konsument pragnie kupować żywność tanio, natomiast rolnicy dążą do wynegocjowania najwyższych cen za swoje płody. Co jest faktyczną przyczyną wzrostu cen żywności? Dlaczego mimo wysokich cen żywności rolnicy nie uzyskują wysokich cen skupu? Po czyjej stronie są bardziej sieci handlowe? Tego i wielu innych informacji dowiemy się właśnie na tej debacie.

Podczas drugiej  debaty spod znaku  DIALOG MIASTO-WIEŚ będzie przemawiał poseł Parlamentu Europejskiego Krzysztof Jurgiel.

Jako paneliści wystąpią prof. Walenty Poczta - Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Andrzej Szuba - rolnik, Dorota Metera - Koalicja Żywa Ziemia

Zielony Ład w rolnictwie czyli prawdziwa rewolucja. Wspierać rolnictwo czy nie?

Jest to kolejny temat poruszany na naszych debatach. Problemem jest nadmierny wpływ rolników na środowisko, jakość produktów, jakość płodów czy klimat. Nowa polityka rolna przekierowuje wsparcie właśnie na rozwiązywanie tych nowych problemów. Czy polityka dopłat dla rolników jest źle prowadzona? Solidarne inwestowanie w działalność i rozwój lokalnych rodzinnych gospodarstw rolnych i to umożliwienie odbiorcom dostępu do świeżej zdrowej żywności po przystępnej cenie. Postępujące zmiany w sposobie produkcji i dystrybucji żywności powodują nadmierne używanie chemii, którą następnie spożywamy. Czy wspieranie rolników ma wpływ na środowisko, jakość produktów i cenę produktów? Są to niewiadome które przybliżą nam sprawę oraz które zostaną rozwiane właśnie na “Dialogu Miasto-Wieś”.

Debaty poprowadzą dziennikarze: Joanna Sikora i Jarosław Lewandowski.

Nie ważne czy jesteś mieszkańcem małej wsi czy dużego miasta.
Zapraszamy do uczestnictwa w jutrzejszym wydarzeniu!