Kalendarz wydarzeń
obrazek profesjonalej kamery transmisyjnej
Współpraca Oglądaj Główna Kalendarz Zaloguj
Maj 2022
PON. WT. ŚR. CZW. PT. SOB. NDZ.
250
260
270
280
290
300
10
20
30
40
50
60
70
80
90
100
110
120
130
140
150
160
170
180
190
200
210
220
230
240
250
260
270
280
290
300
310
10
20
30
40
50
Moje konto Sprzedaż biletów Wyloguj

DIALOG MIASTO-WIEŚ - o kolejnych debatach

2021-11-09
glowny obrazek artykulu

We wtorek, 16 listopada 2021 r. od godziny 12:30 odbędą się kolejne debaty “Dialog Miasto-Wieś”. Projekt został zainicjowany i przygotowany przez Stowarzyszenie Parlament Wiejski, a całe przedsięwzięcie zostało sfinansowane przez Parlament Europejski.

Realizatorem technicznym wydarzenia jest firma BluStreamTV. Harmonogram imprezy znajduje się na: https://www.parlamentwiejski.org.pl/debata

Kolejny temat debat DIALOG MIASTO-WIEŚ przygotowano myśląc o Paniach! Z myślą o kobietach na wsi i o kobietach w mieście.

Specjalistami biorącymi udział w debacie będą:

 • dr Małgorzata Ewelina Szymańska, Katedra Prawa Rolnego i Gospodarki Gruntami / Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
 • Małgorzata Dąbrowska, Sołtyska, rolniczka
 • dr Ruta Śpiewak, Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk
 • Joanna Talaśka, Rolniczka

Drogie Kobiety, jesteście takie same i zarazem takie różne. Najistotniejsze, że jesteście wyjątkowe. Kobieta w mieście i kobieta na wsi. Ta sama płeć, ale czy takie same wartości? To kolejny temat poruszony na naszej debacie. Czy kobiety wykorzystują swój potencjał? Kobiety związane z rolnictwem są zazwyczaj zadowolone z życia na polskiej wsi. W większości chcą tam pozostać, rozwijać się zawodowo i kształcić. Mimo iż życie w mieście jest prostsze, nie chcą one zmieniać swojego środowiska. Tak samo kobiety z miasta zwykle są zadowolone z życia w mieście i to właśnie tam chcą żyć, kształcić się, pracować i ogólnie mówiąc układać sobie życie. A może jednak warto spróbować na jakiś czas zamienić się miejscami i spróbować odmienności? Czy być Kobietą bez względu na miejsce życia zawsze znaczy to samo? Czy pozycje oraz role Kobiety na wsi i w mieście są takie same? Czy Kobiety gospodarne i wyjątkowe to tylko mieszkanki wsi? Jak miejsce życia wpływa na możliwość realizacji potencjału i czerpania radości z życia przez Kobietę? Tak wiele pytań, a odpowiedzi poznać można będzie właśnie na “Dialog Miasto-Wieś”. Każda kobieta potrafi czerpać z życia wszystko to, co dla niej najlepsze. Kobiety na wsi są podziwiane za samodzielność, trzymanie się tradycji, za ich przywiązanie do gospodarstw. Kobiety na wsi nie są uważane za materialistki, gotują nieziemsko i są bardziej chętne do wyjścia za mąż. Kobiety w mieście podziwiane są jednak za podobne cechy i są wśród nich także samodzielność o to, że dążą do celu, potrafią zrobić karierę zawodową. T i wiele innych wspaniałych cech, których nie wymieniliśmy, posiadają zarówno Panie na wsi, jak i w mieście.

Drogie Panie, jeżeli chcecie poznać to drugie życie, serdecznie zapraszamy na debaty DIALOG MIASTO-WIEŚ. Poznajcie drugą stronę medalu. A może przekona Was ona do wyjazdu na wakacje do miasta lub na wieś? Wybór należy do Was.

 • Przyszłość rolnictwa a ochrona klimatu. Jak dojść do neutralności klimatycznej w rolnictwie?
 • Partnerstwo miejsko-wiejskie. Slow cities. Smart villages.
 • Energetyka odnawialna czy jądrowa?

Są to kolejne i ostatnie zarazem tematy poruszona na naszej debacie.

Miasta borykają się ze złą jakością powietrza, brakiem dostępu do terenów zielonych. Z przeludnieniem z jednej strony i izolacją społeczną, zwłaszcza osób starszych. Z nadmiernym zagęszczeniem infrastruktury, które wymaga podjęcia działań adaptacyjnych i mitygacyjnych. Jakie podjąć działania, aby powstało prawdziwe partnerstwo miejsko-wiejskie? Kto ma je podejmować? I czym tak naprawdę powinno być partnerstwo miejsko-wiejskie? Tego dowiecie się, tylko jeżeli weźmiecie udział w debatach “Dialog Miasto-Wieś”.

Energetyka odnawialna czy jądrowa? Pytanie wydaje się być proste, ale jaka jest na nie odpowiedź? Jeśli już teraz potrafisz wybrać, to czy umiesz uzasadnić swój wybór? Energetyka jądrowa stworzy nowe płaszczyzny kontaktów międzynarodowych. Energetyka jądrowa wpłynie na przyspieszenie rozwoju cywilizacyjnego Polski. Natomiast z odnawialnych źródeł energii da się korzystać bez nadmiernego eksploatowania naszej planety. Korzyścią jest również pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Dlaczego odnawialne źródła energii nie mogą ocalić planety? Czy te pytania wprowadziły mętlik w Twojej głowie? W jaki sposób dążyć do tego, aby żyło nam się lepiej, taniej, wygodniej? Dlaczego współpraca pomiędzy miastem a wsią może przynieść same korzyści? Dlaczego tak bardzo opieramy się tej współpracy? Jako paneliści w tych tematach wypowiedzą się:

 • prof. Jan Popczyk, ekspert ds. energetyki jądrowej, Politechnika Śląska
 • Emmanuelle Mikosz, Euro Landowners’ Organization (Organizacja Właścicieli i Menedżerów Ziemskich)
 • Lech Ciurzyński, ekspert ds.energetyki odnawialnej, zarządza BLC Biogas Sp.o.o.; członek zespołu ds. rozwoju biogazowni rolniczych MRiRW (2009-2010), kierownik projektów z zakresu biogazu rolniczego w Polsce i za granicą, współautor projektów i urządzeń dla biogazu rolniczego.
 • Anita Bednarek, Goodvalley

Posłem Parlamentu Europejskiego, który zabierze głos w debacie, będzie Krzysztof Hetman.